Dobytie Mesiaca

Tomáš Přibyl
Lindeni • 2019

Malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvoČlovek vkročil na Mesiac. Svet sa zmenil a už nikdy nebude rovnaký. Ešte pred zopár rokmi prehrávali Spojené štáty v „kozmických pretekoch“ na všetkých...ekoch“ na všetkých frontoch a komentátori hovorili o „technologickom Pearl Harbore“. V máji 1961 vyhlásil americký prezident John Kennedy za národný cieľ práve cestu na Mesiac. Išlo o náročnú úlohu, ktorá by svojou veľkosťou zatienila doterajšie sovietske kozmické prvenstvá. A zároveň o taký veľký cieľ, že doterajšie úspechy nemohlo ZSSR použiť. Obaja rivali sa odrazu ocitli na novej štartovacej čiare. Preteky pred nimi predstavovali skutočnú výzvu. Bolo potrebné vymyslieť scenár letu na Mesiac. Postaviť obrie testovacie stavy aj kozmodróm, vyvinúť najväčšiu raketu v histórii, komplexnú vesmírnu loď, lunárny výsadkový modul, skafandre. Vymyslieť nové spôsoby navigácie, komunikácie, riešenia matematických alebo logistických problémov, kontroly kvality, monitorovacích systémov. Tak sa zrodil program Apollo, plný prekážok a neúspechov, ale aj nesmierneho úsilia a odhodlania prekonávať hranice možného, ktorý bol zavŕšený triumfom. Dobytie Mesiaca vám túto cestu detailne predstaví. Strhujúce rozprávanie sprevádza takmer 500 fotografií, ktoré vám dovolia nahliadnuť do zákulisia cesty na Mesiac. Priamo do stredu najväčšieho technického dobrodružstva v dejinách. Do doby, keď sme sa vydali na Mesiac.
Viac

  • Počet strán: 256 strán
  • ISBN13:9788056611746

Po prečítaní prológu som hneď vedela, že sa mi táto kniha bude páčiť. Po jej preštudovaní som sa nemýlila. Ľudia dokážu aj nemožné. Tie pokroky, ktoré sme urobili odkedy som Príspevok Kniha Dobytie Mesiaca ma preniesla v čase. Videli ste tie super fotografie? zobrazený najskôr Jaji bloguje.

• rok vydania: 2019
• vydavateľ: Albatros(Feed generated with FetchRSS)

Málokomu nedávno ušli informácie o 50. výročí vstupu človeka na Mesiac. Tisícky rokov pozorovania a výskumu vesmíru priniesli ovocie v podobe "malého kroku pre človeka, ale veľkého pre ľudstvo". Táto okrídlená veta však nie je jediná spojená s programom Apollo. "Houston, máme problém." Jasná a stručná formulácia je dodnes synonymom náhleho zneistenia a nutnosti nájsť rýchle riešenie. Hoci[...]

Tento rok skoro celý mediálny svet fičí v znamení Černobyľu a letu na Mesiac. Predpokladám, že populárny seriál o jadrovej katastrofe máme už všetci za sebou, je čas prehodiť list a letieť na Mesiac :)  Ak tak spravíte prostredníctvom publikácie Dobytie Mesiaca, budete mať pocit, že ste náš satelit dobyli vy sami :) Český autor Tomáš Přibyl nám pripravil grandióznu prechádzku[...]

Malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvoČlovek vkročil na Mesiac. Svet sa zmenil a už nikdy nebude rovnaký. Ešte pred zopár rokmi prehrávali Spojené štáty v „kozmických pretekoch“ na všetkých frontoch a komentátori hovorili o „technologickom Pearl Harbore“. V máji 1961 vyhlásil americký prezident John Kennedy za národný cieľ práve cestu na Mesiac. Išlo o náročnú úlohu, ktorá by svojou veľkosťou zatienila doterajšie sovietske kozmické prvenstvá. A zároveň o taký veľký cieľ, že doterajšie úspechy nemohlo ZSSR použiť. Obaja rivali sa odrazu ocitli na novej štartovacej čiare. Preteky pred nimi predstavovali skutočnú výzvu. Bolo potrebné vymyslieť scenár letu na Mesiac. Postaviť obrie testovacie stavy aj kozmodróm, vyvinúť najväčšiu raketu v histórii, komplexnú vesmírnu loď, lunárny výsadkový modul, skafandre. Vymyslieť nové spôsoby navigácie, komunikácie, riešenia matematických alebo logistických problémov, kontroly kvality, monitorovacích systémov. Tak sa zrodil program Apollo, plný prekážok a neúspechov, ale aj nesmierneho úsilia a odhodlania prekonávať hranice možného, ktorý bol zavŕšený triumfom. Dobytie Mesiaca vám túto cestu detailne predstaví. Strhujúce rozprávanie sprevádza takmer 500 fotografií, ktoré vám dovolia nahliadnuť do zákulisia cesty na Mesiac. Priamo do stredu najväčšieho technického dobrodružstva v dejinách. Do doby, keď sme sa vydali na Mesiac.

Mohlo by sa vám páčiť