Život ľudu detvianskýho

Ján Golian

Autor knihy sa zameral na každodenný život ľudí žijúcich v dlhom 19. storočí, presnejšie od vlády Jozefa II. do konca prvej svetovej vojny (vymedzené rokmi 1781 – 1920). Analyzoval populáciu žijúcu na...áciu žijúcu na takmer celom Podpoľaní, ktoré dnes obývajú dve mestá a šesť samostatných obcí. V polovici predminulého storočia tvorilo detvianske obyvateľstvo svojím počtom siedme najväčšie mesto na území dnešného Slovenska, čo podčiarkuje jeho význam pre celú našu krajinu. Obrázok na obálke môže evokovať negatívne predstavy, no scéna z detvianskej krčmy zo začiatku 20. storočia ilustruje len jednu stránku života tamojšieho ľudu, pričom tie ďalšie sú oveľa zaujímavejšie a pestrejšie. V knihe sa dočítate o základných sociálnych, hospodárskych a demografických okolnostiach života v slovenskej spoločnosti, tiež o (zlo)zvykoch, rodinnom živote, zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti pre obyvateľov. Región Podpoľania autor porovnáva s inými slovenskými a uhorskými lokalitami, a tak poskytuje komplexnejší obraz o dobe. Významnú časť tvorí aj kultúrny obraz Detvanov v dobovej publicistike a beletrii, ale aj skutočné povahové vlastnosti ľudí spod Poľany. Tí boli častokrát reprezentantmi všetkých Slovákov, preto je táto časť knihy zaujímavou ukážkou toho, ako boli naši predkovia vnímaní bez rozdielu, či už žili pod Tatrami alebo pri Dunaji. Rozsiahla publikácia sa prostredníctvom zaujímavých štatistík, obrázkov, analyticky spracovaných informácií a čítavého textu dozviete množstvo pozoruhodných poznatkov. Knihu vám však ponúkame aj ako možnosť na zastavenie sa v rýchlej dobe. Ako príležitosť na spoznanie každodenného života našich pradedov a uvažovanie nad tým, ako žili a čo nás z ich životov môže inšpirovať dnes. Publikácia ponúka farby, chuť a vôňu 19. storočia, a jej čítaním sa môžete naplno ponoriť do minulosti a spoznať svoje korene či dokonca seba samého.
Viac

  • Počet strán: 432 strán
  • ISBN13:9788097291341

Je to práca zdĺhavá a na začiatku sa zdá trochu nudná. Skoro sa však stane zaujímavou, pretože človek pozná každého v dedine.

Autor knihy sa zameral na každodenný život ľudí žijúcich v dlhom 19. storočí, presnejšie od vlády Jozefa II. do konca prvej svetovej vojny (vymedzené rokmi 1781 – 1920). Analyzoval populáciu žijúcu na takmer celom Podpoľaní, ktoré dnes obývajú dve mestá a šesť samostatných obcí. V polovici predminulého storočia tvorilo detvianske obyvateľstvo svojím počtom siedme najväčšie mesto na území dnešného Slovenska, čo podčiarkuje jeho význam pre celú našu krajinu. Obrázok na obálke môže evokovať negatívne predstavy, no scéna z detvianskej krčmy zo začiatku 20. storočia ilustruje len jednu stránku života tamojšieho ľudu, pričom tie ďalšie sú oveľa zaujímavejšie a pestrejšie. V knihe sa dočítate o základných sociálnych, hospodárskych a demografických okolnostiach života v slovenskej spoločnosti, tiež o (zlo)zvykoch, rodinnom živote, zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti pre obyvateľov. Región Podpoľania autor porovnáva s inými slovenskými a uhorskými lokalitami, a tak poskytuje komplexnejší obraz o dobe. Významnú časť tvorí aj kultúrny obraz Detvanov v dobovej publicistike a beletrii, ale aj skutočné povahové vlastnosti ľudí spod Poľany. Tí boli častokrát reprezentantmi všetkých Slovákov, preto je táto časť knihy zaujímavou ukážkou toho, ako boli naši predkovia vnímaní bez rozdielu, či už žili pod Tatrami alebo pri Dunaji. Rozsiahla publikácia sa prostredníctvom zaujímavých štatistík, obrázkov, analyticky spracovaných informácií a čítavého textu dozviete množstvo pozoruhodných poznatkov. Knihu vám však ponúkame aj ako možnosť na zastavenie sa v rýchlej dobe. Ako príležitosť na spoznanie každodenného života našich pradedov a uvažovanie nad tým, ako žili a čo nás z ich životov môže inšpirovať dnes. Publikácia ponúka farby, chuť a vôňu 19. storočia, a jej čítaním sa môžete naplno ponoriť do minulosti a spoznať svoje korene či dokonca seba samého.

Mohlo by sa vám páčiť