Časy zo second handu

Světlana Alexijevič
Absynt • 2017

Čo sa stane s človekom, keď padne impérium? A čo sa stane so všetkou tou vierou, ktorú v sebe mali milióny? Vyparí sa? A dá sa vôbec zo dňa na deň začať veriť niečomu inému? Časy zo second handu začí...o second handu začínajú v gorbačovovskej ére a končia pri Lukašenkových manévroch v bieloruskom Minsku – je to teda tá najčerstvejšia história, ktorú bývalé sovietske impérium ponúka. Svetlana Alexijevič zavŕšila týmto dielom sériu kníh o osudoch a dejinách ruskej duše. Súčasťou knihy je aj rozsiahly osobný rozhovor Nataľje Irgunovovej, v ktorom Svetlana Alexijevič prezradí mnohé o svojej dlhoročnej intenzívnej práci, za ktorú ju v roku 2015 ocenila Švédska kráľovská akadémia Nobelovou cenou.
Viac

Knižné novinky Recenzie Dejiny Rusko Svetlana Alexijevič

“Iba sovietsky človek môže pochopiť sovietskeho človeka.”  cituje Svetlana Alexijevič v úvode knihy Časy zo second handu jedného zo svojich hrdinov. Ako to? Poviete si. A kto je vlastne ten sovietsky človek? Príspevok Svetlana Alexijevič: Časy zo second handu (Koniec červeného človeka) zobrazený najskôr Recenzie kníh.

Čítať ďalej

Absynt Recenzie

Chceli zmenu, no niektorí si to takto vôbec nepredstavovali. Mysleli si, že zostane komunizmus, ale iný. Rozpadom ZSSR sa veľa zmenilo a nepriaznivo to ovplyvnilo obyčajného človeka. Ideály, ktorým verili, sa akoby šmahom ruky premenili na prach – už nič neznamenali.Ale ako to vysvetliť obyvateľstvu, ktoré bolo zvyknuté, že ich život niekto riadi? Že majetok bol predtým spoločný, no teraz[...]

Čítať ďalej
Čo sa stane s človekom, keď padne impérium? A čo sa stane so všetkou tou vierou, ktorú v sebe mali milióny? Vyparí sa? A dá sa vôbec zo dňa na deň začať veriť niečomu inému? Časy zo second handu začínajú v gorbačovovskej ére a končia pri Lukašenkových manévroch v bieloruskom Minsku – je to teda tá najčerstvejšia história, ktorú bývalé sovietske impérium ponúka. Svetlana Alexijevič zavŕšila týmto dielom sériu kníh o osudoch a dejinách ruskej duše. Súčasťou knihy je aj rozsiahly osobný rozhovor Nataľje Irgunovovej, v ktorom Svetlana Alexijevič prezradí mnohé o svojej dlhoročnej intenzívnej práci, za ktorú ju v roku 2015 ocenila Švédska kráľovská akadémia Nobelovou cenou.

Mohlo by sa vám páčiť