Piata loď

Monika Kompaníková
Artforum • 2017

Hra na rodinu, ktorá navždy zmení životy detí. Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie, ako doma. Román o tom, ako veľmi odlišný je detský a dospelácky svet. Špeciálna edícia jedného z najús...�cia jedného z najúspešnejších slovenských románov posledných rokov, ktorý sa stal predlohou rovnomenného celovečerného filmu režisérky Ivety Grófovej (2017). Jarka prežíva svoje detstvo v nestabilnom rodinnom ženskom trojuholníku spolu s matkou Luciou a starou mamou Irenou. Svoju mamu nesmie volať mama a svoju starú matku babka. Neustále sťahovania z jedného cudzieho bytu do druhého strieda sídlisková nuda, čakanie na Luciu a úteky do starej opustenej záhrady. Hľadá lásku medzi Luciiným nezáujmom a depresiami a nezdá sa jej zvláštne, keď sa nešťastnou náhodou sama na krátku chvíľu stane matkou dvom batoľatám. Román Piata loď získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocnenie Anasoft litera. Nové vydanie románu Piata loď vychádza s hudobným bonusom v podobe filmového soundtracku s titulnou piesňou k filmu PIATA LOĎ, Kde sa slzy berú od Katarzie na CD aj na stiahnutie. Originálny soundtrack Mateja Hlaváča s podtitulom „túto hudbu môžeš počúvať z viacerých strán“ vytvára jedinečné spojenie medzi filmom a knihou. Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami pôvodného textu knihy Moniky Kompaníkovej. Tieto pasáže čitateľ ľahko identifikuje, keďže skladby soundtracku sa volajú podľa strán knihy: Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a pod. Tieto konkrétne „hudobné“ strany sú namiesto klasických číslic označené slovom – názvom skladby. Hoci nie je zvykom, aby bol filmový soundtrack zverejnený ešte pred uvedením filmu v kinách, hudba k Piatej lodi je výnimkou. Existuje na pomedzí knihy a filmu ako samostatné umelecké dielo, ktoré komunikuje viacerými smermi – k poslucháčom, k čitateľom aj k divákom.
Viac

  • Počet strán: 196 strán
  • ISBN13:9788081501722
  • Originálny názov: Piata loď

Bláboly Infošky Pikošky Rady Zoznamy

Často s obľubou citujem výrok pripisovaný G.G. Márquezovi. Použil som ho už v niekoľkých textoch, a ako oslí mostík sa hodí aj do tohto. Je o deťoch a znie takto: "Človek nemiluje deti pretože sú to deti, ale zamiluje si ich skrz náklonnosť, ktorá vzniká pri ich výchove".

Hra na rodinu, ktorá navždy zmení životy detí. Príbeh detí, ktoré sa na ulici cítia bezpečnejšie, ako doma. Román o tom, ako veľmi odlišný je detský a dospelácky svet. Špeciálna edícia jedného z najúspešnejších slovenských románov posledných rokov, ktorý sa stal predlohou rovnomenného celovečerného filmu režisérky Ivety Grófovej (2017). Jarka prežíva svoje detstvo v nestabilnom rodinnom ženskom trojuholníku spolu s matkou Luciou a starou mamou Irenou. Svoju mamu nesmie volať mama a svoju starú matku babka. Neustále sťahovania z jedného cudzieho bytu do druhého strieda sídlisková nuda, čakanie na Luciu a úteky do starej opustenej záhrady. Hľadá lásku medzi Luciiným nezáujmom a depresiami a nezdá sa jej zvláštne, keď sa nešťastnou náhodou sama na krátku chvíľu stane matkou dvom batoľatám. Román Piata loď získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocnenie Anasoft litera. Nové vydanie románu Piata loď vychádza s hudobným bonusom v podobe filmového soundtracku s titulnou piesňou k filmu PIATA LOĎ, Kde sa slzy berú od Katarzie na CD aj na stiahnutie. Originálny soundtrack Mateja Hlaváča s podtitulom „túto hudbu môžeš počúvať z viacerých strán“ vytvára jedinečné spojenie medzi filmom a knihou. Atmosféra skladieb súvisí s jednotlivými scénami z filmu rovnako ako s pasážami pôvodného textu knihy Moniky Kompaníkovej. Tieto pasáže čitateľ ľahko identifikuje, keďže skladby soundtracku sa volajú podľa strán knihy: Piata, Tridsiatapiata, Sedemdesiataprvá a pod. Tieto konkrétne „hudobné“ strany sú namiesto klasických číslic označené slovom – názvom skladby. Hoci nie je zvykom, aby bol filmový soundtrack zverejnený ešte pred uvedením filmu v kinách, hudba k Piatej lodi je výnimkou. Existuje na pomedzí knihy a filmu ako samostatné umelecké dielo, ktoré komunikuje viacerými smermi – k poslucháčom, k čitateľom aj k divákom.

Mohlo by sa vám páčiť