Vlak do Moskvy

Elena Gorokhova
AURORA • 2023

V povojnovom Rusku 50. a 60. rokov sa aj dievčenský sen môže stať aktom vzdoru. V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá...ícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa nevzdať nádeje na lepšiu budúcnosť. Román z nedávnej minulosti inšpirovaný skutočným príbehom je vo svetle súčasných udalostí najlepším odkazom toho, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu. V ospalom mestečku za železnou oponou žije mladá dievčina Saša v dome, ktorý ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj jej sen stať sa herečkou. Keď sa rozhodne odísť študovať herectvo do Moskvy, vzoprie sa matke aj starým rodičom, a zároveň opustí svoju prvú lásku Andreja. Pred odchodom objaví tajný vojnový denník svojho strýka Koľu, ktorého aj roky po skončení vojny považujú za nezvestného. Zápisky mladého umelca odhaľujú oficiálne lži a zakázanú pravdu o Stalinovej brutalite. Jeho tragický milostný príbeh Sašu sprevádza celým štúdiom na divadelnej škole a upevňuje jej odhodlanie prežiť na javisku tisíce iných životov. Po skončení školy získa angažmán v Leningrade, kde sa Andrej, teraz už aparátnik komunistickej strany, stáva cenzorom jej práce. Keď vyjde najavo tajomstvo z minulosti, Sašine ambície prudko narazia na Andrejovu oddanosť strane a musí sa rozhodnúť, či jej sny skutočne stoja za nevyhnutné obete. Až na konci sa spolu s ňou dozvieme, či – ako hovorievala jej stará mama – naozaj všetko dobre dopadne.
Viac

  • Počet strán: 288 strán
  • ISBN13:9788082500854
  • Originálny názov: A Train to Moscow

milostný príbeh istý ideál hlbší dojem hercov väčší boj

Sumár recenzie
Recenzia na knihu "Vlak do Moskvy: Jedna cesta vlakom" na somcitatel.blogspot.com je pozitívna a obsahuje pozoruhodné hodnotenie knihy. Recenzent zdieľa svoje dojmy z čítania a zdôrazňuje, že kniha je dobre napísaná, s výbornými postavami a zaujímavým dejom. Recenzia vyjadruje obdiv k spôsobu, akým autor vytvoril napätie a držal čitateľa napätého po celý čas. Nakoniec, recenzent uvádza, že kniha je jednoznačne odporúčaná pre milovníkov napínavých románov.

originálny názov tajný vojnový denník milostný príbeh tajný sen začiatočnícke úspechy komunistické zmýšľanie neuveriteľný rozprávačský talent verný obraz

Sumár recenzie
Recenzia sa zameriava na knihu s pútavým príbehom a zaujímavými postavami. Recenzentka sa veľmi teší na pokračovanie. Kniha je dobre napísaná a zasahuje viacero tém, vrátane lásky, priateľstva a dobrodružstva. Recenzentka oceňuje autorov štýl písania a schopnosť vytvoriť detailné obrazy. Kniha prináša emócie a čitateľa vtiahne do deja. Kritiku získava iba pre miestami slabší tempo a niektoré nepotrebne rozvláčne pasáže. Celkovo je však recenzia pozitívna a odporúča sa knihu pre ľudí, ktorí majú radi napínavé príbehy. "Kniha Vlak do Moskvy ma okamžite zaujala svojím fascinujúcim príbehom a výraznými postavami."

V povojnovom Rusku 50. a 60. rokov sa aj dievčenský sen môže stať aktom vzdoru. V tomto strhujúcom a dojímavom románe o rodinných tajomstvách, vášni a strate, vytrvalosti a sile ambícií, sa mladá žena, v povojnovom Rusku 50. a 60. rokov, pokúsi zmieriť so svojou tragickou minulosťou a zároveň sa nevzdať nádeje na lepšiu budúcnosť. Román z nedávnej minulosti inšpirovaný skutočným príbehom je vo svetle súčasných udalostí najlepším odkazom toho, že tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení k jej zopakovaniu. V ospalom mestečku za železnou oponou žije mladá dievčina Saša v dome, ktorý ukrýva mnoho tajomstiev. Jedným z nich je aj jej sen stať sa herečkou. Keď sa rozhodne odísť študovať herectvo do Moskvy, vzoprie sa matke aj starým rodičom, a zároveň opustí svoju prvú lásku Andreja. Pred odchodom objaví tajný vojnový denník svojho strýka Koľu, ktorého aj roky po skončení vojny považujú za nezvestného. Zápisky mladého umelca odhaľujú oficiálne lži a zakázanú pravdu o Stalinovej brutalite. Jeho tragický milostný príbeh Sašu sprevádza celým štúdiom na divadelnej škole a upevňuje jej odhodlanie prežiť na javisku tisíce iných životov. Po skončení školy získa angažmán v Leningrade, kde sa Andrej, teraz už aparátnik komunistickej strany, stáva cenzorom jej práce. Keď vyjde najavo tajomstvo z minulosti, Sašine ambície prudko narazia na Andrejovu oddanosť strane a musí sa rozhodnúť, či jej sny skutočne stoja za nevyhnutné obete. Až na konci sa spolu s ňou dozvieme, či – ako hovorievala jej stará mama – naozaj všetko dobre dopadne.

Mohlo by sa vám páčiť