Doll Bones

Holly Black (Eliza Wheeler)

Zach, Poppy and Alice have been friends for ever. They love playing with their action figure toys, imagining a magical world of adventure and heroism. But disaster strikes when, without warning, Zach’...��s father throws out all his toys, declaring he’s too old for them. Zach is furious, confused and embarrassed, deciding that the only way to cope is to stop playing . . . and stop being friends with Poppy and Alice. But one night the girls pay Zach a visit, and tell him about a series of mysterious occurrences. Poppy swears that she is now being haunted by a china doll – who claims that it is made from the ground-up bones of a murdered girl. They must return the doll to where the girl lived, and bury it. Otherwise the three children will be cursed for eternity . . .
Viac

  • Počet strán: 244 strán
  • ISBN13:9781416963981

Už minulý mesiac som spomínala, že to u mňa s čítaním nebola v poslednej dobe žiadna sláva a v júni sa to prejavilo naplno. Ešte týždeň pred koncom mesiaca som nemala prečítanú ani jednu knihu, tak som sa posledný týždeň odhodlala k vrcholnému výkonu a prečítala som aspoň tieto štyri. Čo robíte vy, keď vás postihne čítacia kríza? (Lebo ja sa utápam v sebaľútosti a prokrastinujem.) 1.[...]

Čítať ďalej
Zach, Poppy and Alice have been friends for ever. They love playing with their action figure toys, imagining a magical world of adventure and heroism. But disaster strikes when, without warning, Zach’s father throws out all his toys, declaring he’s too old for them. Zach is furious, confused and embarrassed, deciding that the only way to cope is to stop playing . . . and stop being friends with Poppy and Alice.

But one night the girls pay Zach a visit, and tell him about a series of mysterious occurrences. Poppy swears that she is now being haunted by a china doll – who claims that it is made from the ground-up bones of a murdered girl. They must return the doll to where the girl lived, and bury it. Otherwise the three children will be cursed for eternity . . .