Slon na Zemplíne

Andrej Bán
Absynt • 2018

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu...po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.
Viac

  • Počet strán: strán
  • ISBN13:9788089916542

„Andrej Bán je pán“ rapuje Rytmus a Dara Rolins se kroutí někde na pozadí před nablýskaným SUV. V reportážích z produkce kultovního slovenského nakladatelství Absynt můžeme číst o životě v podivných zemích na obou stranách Kavkazu, v Africe i Asii. „Slon na Zemplíne“ je první pokus této crew podívat se na vlastní zemi nezaujatýma očima.... Číst celé

měsíc v knihách recenze

Andrej Bán – Slon na Zemplíne V poslední době čtu hlavně odpočinkovou literaturu ve formě sci-fi a fantasy titulů nebo poutavých thrillerů.  Ráda ale také sáhnu po něčem vážnějším a reálnějším. Baví mě knihy, co mi rozšíří obzory a já se díky nim dozvím něco nového, zajímavého nebo i šokujícího. Do této kategorie knih spadají všechny knížky slovenského nakladatelství Absynt, které vydává[...]

Na východe vraj nič nie je, hoci niektorí ľudia si tam celé roky plnili karpatskú variáciu amerického sna. Aj o týchto skutočnostiach píše Andrej Bán vo svojej knihe reportáží o východnom Slovensku, ktorá má názov Slon na Zemplíne.

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.

Mohlo by sa vám páčiť