Midnight Sun (Blood on Snow, #2)

Jo Nesbø
Vintage Digital • 2015

Jon is on the run. He has betrayed Oslo’s biggest crime lord: The Fisherman.Fleeing to an isolated corner of Norway, to a mountain town so far north that the sun never sets, Jon hopes to find sanctuar...ary amongst a local religious sect.Hiding out in a shepherd’s cabin in the wilderness, all that stands between him and his fate are Lea, a bereaved mother and her young son, Knut.But while Lea provides him with a rifle and Knut brings essential supplies, the midnight sun is slowly driving Jon to insanity.And then he discovers that The Fisherman’s men are getting closer…
Viac

HODNOTENIE:   ***"Zohnať peniaze na operáciu týždeň alebo dva po tom, ako choroba pokročila tak, že je už neskoro - to je hlúpe. Miešať válium s vodkou je hlúpe. Nebyť schopný vystreliť, keď vám ide o život - to už je genetická chyba. Z pohľadu evolúcie som kalika, budúcnosti ľudstva prospeje, ak sa ma hneď teraz zbaví." (s.82).Nájomný vrah John Hansen pod zmeneným menom Ulf prichádza aj so[...]

Čítať ďalej
Jon is on the run. He has betrayed Oslo’s biggest crime lord: The Fisherman.

Fleeing to an isolated corner of Norway, to a mountain town so far north that the sun never sets, Jon hopes to find sanctuary amongst a local religious sect.

Hiding out in a shepherd’s cabin in the wilderness, all that stands between him and his fate are Lea, a bereaved mother and her young son, Knut.

But while Lea provides him with a rifle and Knut brings essential supplies, the midnight sun is slowly driving Jon to insanity.

And then he discovers that The Fisherman’s men are getting closer…