Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji

Martin Pollack (Karolina Niedenthal)
Czarne • 2011

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszeg...onych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim — pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.
Viac

  • Počet strán: 256 strán
  • ISBN13:9788375362831
  • Ďalšie vydania: Americký cisár

Rakúsky spisovateľ Martin Pollack sa vo svojich dielach dlhodobo zaoberá oblasťou Haliče, krajiny na pomedzí dnešného Poľska a Ukrajiny. Rozsiahla provincia s hlavným mestom Ľvovom bola najchudobnejšou časťou Rakúsko-Uhorska, v ktorej koncom 19. storočia naplno prepukla vysťahovalecká horúčka.

Čítať ďalej

Absynt Recenzie

Utečenecká kríza tu bola už v 19. storočí. Ľudia odchádzali z hladových dolín v Habsburskej monarchii, ale aj z iných častí. Táto kniha sa dotýka poväčšine našich dejín. Dejín, o ktorých sme nemali niektorí ani tušenia, pretože sa o tom veľmi nerozpráva. O masovom úteku z Haliče, ktorý bol nezastaviteľný a v konečnom dôsledku veľmi zničujúci. Ochromujúci v rôznych aspektoch bytia.Rakúsky[...]

Čítať ďalej
Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim — pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.