Władysław Szpilman

Pianista

Premedia - 2017
240 strán
ISBN: 9788081594250
Originálny názov: The Pianist: The Extraordinary Story of One Man's Survival in Warsaw, 1939–45
Goodreads
4.23

Jeden z najznámejších príbehov prežitia počas druhej svetovej vojny zachytáva osudy hudobníka v okupovanej Varšave, rovnomenný film nakrútený podľa knihy získal troch Oscarov.

Władysłavovi Szpilmanovi zachránila život hudba, a nie raz. A nielen v časoch, keď vojna odkryla v ľuďoch to najhoršie i najlepšie: brutalitu i veľkodušnosť, odvahu i zbabelosť. Spomienky mladého poľského hudobníka opisujú vojnové roky v okupovanej Varšave, od septembra 1939 až do konca vojny. Prišiel počas nich nielen o prácu, ale aj o celú rodinu a rodné mesto, ktoré nacisti zrovnali so zemou. Autor v knihe presvedčivo líči „relatívne normálne“ prvé mesiace vojny, narastajúci teror, hlad a strach. Odchyľuje sa od stereotypov: bez toho, že by sa čokoľvek pokúšal relativizovať, je jedna z postáv, ktorá mu zachránila život Nemec, podľa jeho spomienok však mnoho neprávostí a zverstiev páchali nielen nacisti.

Kniha vyšla prvý raz v roku 1946, v tom čase ešte pod názvom Smrť mesta a v nízkom náklade. Prvé vydanie bolo cenzurované, lebo príbeh nezapadal do oficiálnej verzie dejín, neskôr ho poľskí stalinisti úplne stiahli z predaja. Nebolo mysliteľné, aby „dobrí“ patrili k nepriateľskej armáde a rovnako sa nepatrilo spomínať podiel ukrajinských a litovských jednotiek na masakroch vo varšavskom gete. Až po päťdesiatich rokoch vyšiel v nemeckom vydavateľstve Ullstein Pianista v neupravenej podobe, v akej ho poznáme aj my.

Recenzie

Pianista

Skladateľovi Władysławovi Szpilmanovi zachránila život hudba, a nie raz. Spomienky mladého poľského hudobníka opisujú vojnové roky v okupovanej Varšave od septembra 1939 až do konca vojny. Jeho kniha teraz vyšla v slovenčine. Prečítajte si z nej úryvok.

Čítať ďalej

Władysław Szpilman - Pianista

Z anglického originálu- The PianistŽáner-  vojnové Preklad- Alexander HorákSéria- /Počet strán- 240Väzba- pevná väzba s obalomRok vydania- 2017Vydavateľstvo- IkarČítané- jún 2017Viac informácií o titule nájdete na tomto odkaze.Čítaj ďalej...:)

Čítať ďalej

Pianista

“Ak som chcel prežiť, musel som byť osamelý, celkom sám.”               Názov: Pianista Autor: Władysław Szpilman Rok vydania v originálnom jazyku: 1946 Žáner: vojnové, autobiografické, historické, hudobné Séria: Diel: “Dnes som bol taký osamelý ako žiadny iný človek na svete. Keď Defoe tvoril ideálny obraz osamelého človeka Robinsona Crusoa, … Čítať ďalej Pianista

Čítať ďalej

Pianista

Władysław Szpilman  Čítané: 12/2017 Počet strán: 235 Väzba: Pevná Vydavateľstvo: premedia Rok vydania: 1998/2017 Anotácia: Malý zástup viedol esesák, ktorý ako každý Nemec miloval deti, najmä tie, ktoré mal poslať na onen svet. Osobitne sa mu zapáčil 12 ročný chlapec- huslista, ktorý si svoj nástroj niesol v podpazuší. Prikázal mu, aby šiel na čele sprievodu a hral. Takto sa vydali na[...]

Čítať ďalej

Alebo skúste

Odchod z Írska bol pre sedemnásťročnú Maggie obzvlášť ťažký, pretože tam nechala svoju veľkú lásku, Séamusa. Spolu s ňou vycestovalo z malej farnosti celkovo štrnásť ľudí. Všetci sa nalodili na Titanic v očakávaní nezabudnuteľnej cesty na najúžasnejšej lodi tých čias.

Lea

Lea

Pascal Mercier
Lea Pascal Mercier

Priznám sa, že tento román ma totálne minul. Pri čítaní som sa nudil od začiatku až do konca. // BooKowski

Ako napovedá obálka, kniha Spoznal som ťa bosú nie je literatúra na zvýšenie intelektuálneho niveau. Je to príjemný „feel good“ román, hoci koniec môže byť trochu menej feel good a trochu viac dramatický. // monicqa

Maas vie písať, vie vytvoriť svet aj parádne postavy a úžasnú zápletku a možno jej to občas "pokulháva", stále je to niečo obrovské a neskutočné. // World of Books by Naty